creto-design-logo

Creto Design ekibi olarak, bugüne kadar firmasını ve kendisini web dünyasında görmek isteyen yüzlerce firmaya ve kişiye hizmet verdik.

İLETİŞİM
Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Tasarım Aşamaları Nelerdir?

Kurumsal kimlik tasarımı oldukça ayrıntılı ve birçok aşama içeren bir çalışmadır. Bu yüzden aşamalar dikkatle takip edilmeli ve iyi bir sonuç çıkarmak için yetkin kişilerce görev dağılımı yapılmalıdır. Bu görev dağılımı kurumsal tasarım larda bulunan unsurlar baz alınarak yapılmalıdır. Kurumsal tasarım lar içeresinde birçok unsur barındırır. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Vizyon odaklı kurumsal kimlik ve amacı
  • İyi tasarlanmış bir logo
  • İlgi çekici bir slogan ya da akılda kılıcı bir motto
  • Görsellerin etkilerini arttıracak ve markayla uyumlu renk paleti
  • Profesyonel görünümü destekleyen yazı tipleri
  • Dijital dünyada markayı destekleyecek grafikler

Belirli unsurlar bulunmakta ve bu unsurların üzerine kurumsal kimlik inşa edilmektedir. Her unsur markanın içeriğini ve kalitesini ön plana çıkartmalı ve insanların ilgisini çekmelidir. Günümüzde birçok marka reklam veya ticaret aracılığıyla gelir elde etmektedir. Bu yüzden kurumsal kimlik sadece tasarımsal odaklı olmamalı maddi açıdan da getirisi olacak stratejilerle tasarlanmalıdır. Aşamalara sadık kurumsal kimlik tasarımlarının genel özellikleri vardır. Örneğin bir tasarım özgün olmalı ve markaya karşı pozitif algı yaratacak bir tasarım olmalıdır. Ayrıca markayı farklı markalardan ayırmalı ve markayı tercih edilebilir konuma getirmelidir. Unsurlar belirlendiğine göre sonraki adım kurumsal kimlik tasarımının aşamalarını takip etmek olmalıdır. Temelde dört farklı aşamada tasarım yapılmaktadır:

Kurumsal Kimlik Tasarım Aşaması

Bu aşama en uzun ve asıl çalışmanın yapıldığı aşamadır. Kurumsal kimlik tasarımının yapılacağı markanın istekleri doğrultusunda bir yol haritası belirlenir. Markadan direktifler alınır, direktiflere odaklı araştırmalar yapılır. Bu araştırmalar sonrasında elde edilen veriler ile en uygun tasarım modeli seçilerek müşteri memnuniyeti odaklı tasarımlar yapılır.

Zamanlama Aşaması

Herhangi bir projenin teslim süresi bulunmaktadır. Marka ve tasarımcı ekip tarafından belirlenen bu süre içerisinde uygun planlamalar ve görev dağılımları yapılarak en verimli şekliyle tasarım yapılmalıdır. 

Sunum Aşaması

Tasarımcı ekip tarafından yapılan bütün tasarımlar ayrıntılarıyla kurumun karar vericilerine sunulur. Bütün materyaller her noktasıyla açıklanarak markaya teslim edilir. Sunumun iyi olması tasarımın beğenilmesi üzerinde doğrudan etkilidir. 

Düzeltme Aşaması

Yapılan sunumun ardından beğenilmeyen ya da değiştirilmesi istenen noktalar marka tarafından belirlenir. Ardından revizeler ve iyileştirmelerden sonra markaya en uygun tasarımlara ulaşılmış olur. 

Eğer sizin de kurumsal kimlik tasarımına ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Creto Design ekibi olarak sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Bizi İnstagram‘da takip etmeyi unutmayın!

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: E-Ticaret Sitelerinde Tasarımın Önemi

Author

Hakan

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir