creto-design-logo

Creto Design ekibi olarak, bugüne kadar firmasını ve kendisini web dünyasında görmek isteyen yüzlerce firmaya ve kişiye hizmet verdik.

İLETİŞİM
Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Tasarımında En Çok Merak Edilen Sorular

kurumsal-kimlik-tasaiminda-en-cok-merak-edilen-sorular

Kurumsal kimlik tasarımı birçok tasarımcının üstesinden kalkamayacağı ve çok geniş alanları kapsadığından zor bir alandır. Freelancerlar tarafından nasıl yapıldığı ve ince ayrıntıları iyi bilinmediğinden kazanç elde etmede pek kullanılmamaktadır fakat çok yüksek miktarlarda kazançlar sunan kurumsal kimlik tasarımları işinde yetkin kişiler tarafından yapılmalıdır. Ayrıca bu alanda kafa karıştıran ve bilinmeyen birçok soru bulunmaktadır. 

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir? 

Bir markanın bütün ayrıntılarını, markayı marka yapan bütün tasarım ve tanıtım materyallerin hepsi bu alana girmektedir. Bir kurumun bir nevi kimliği niteliğindedir. Kurumla ilgili her kuruma özgü tasarım ve bakıldığında kurumu hatırlatacak her nokta kurumsal kimliği oluşturmaktadır. Bunu tasarlamak ise işinin ehli kişiler tarafından yapılan ve oldukça özen ve deneyim isteyen bir iştir. 

Neleri Barındırır? 

Kurumsal kimlik birçok farklı içeriğe sahip olmalıdır. Kurumsal kimliği gerçekleştiren ögelere örnek vermek gerekirse; şirketin ürettiği mamüller ve bunların ambalajları, firmalar tarafınca düzenlenen sergiler, fuayeler, fuarlar, firmaların kurum arasında ve dışında kullandıkları antetli kağıtlar, zarflar, dosyalar, bina, yazıhane ya da şantiye alanları benzer biçimde firmaların arasında yer aldıkları muhit, firmalara ait tabelalar ve öteki çeşitli yönlendirme araçları, şirketler tarafınca çıkarılan kurumsal yayınlar ve raporlar, firmalara ilişik kataloglar, reklamlar yada broşürler, firma çalışanlarına ilişik kartvizitler, bunların yanı sıra firma adına kesilmiş faturalar ve irsaliyelerle tahsilat mektupları, firmanın bayrakları, defter, takvim veya ajanda benzer biçimde promosyon ürünleri şirketin kurumsal kimliğini gerçekleştiren ögeler olmaktadır.

Nasıl Olmalıdır? 

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki tasarım yetkin kişi veya ekipler tarafından yapılmaktadır çünkü onlarca farklı alandan yetenek ve yaratıcılık isteyen kurumsal kimlik tasarımı günümüzde yüksek kazançlar vadeden alanlardandır. Bu noktada kreatif tasarım ve içerikler kurumsal kimliği daha kaliteli yaratmayı sağlamaktadır. Markaların insanların karşılarına çıktıkları yüzü olduğundan markanın satışları veya rağbet görmesinde kurumsal kimlik tasarımının özenli ve çeşitli şekilde iyi yapılmış olması gerekmektedir. Seçilen renkler, yazı tipleri, sloganlar markayı en iyi şekilde tanıtmalı ve iyi tasarımlar içermelidir.

Eğer sizin de kurumsal kimlik tasarımına ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Creto Design ekibi olarak sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Minimalist Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Author

Hakan

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir