creto-design-logo

Creto Design ekibi olarak, bugüne kadar firmasını ve kendisini web dünyasında görmek isteyen yüzlerce firmaya ve kişiye hizmet verdik.

İLETİŞİM
Web Site Tasarımı Wordpress

Web Sitesi Modern Tasarım Standartları Nelerdir?

modern web site

Günümüzde internet herkesin ulaşabileceği ve birçok işin yapılabildiği bir yer olmuştur. Temel olarak web siteleri üzerinden kişiler sınırsız olanakla içeriklere ulaşmaktadır. Bu yüzden web siteler sanal dükkân veya satış yerleri olarak tanımlanabilir. Bu iş yerlerinin tasarımları oldukça önemlidir. İyi tasarlanmış ve göze hitap eden web siteleri bir sıfır önde olmakla beraber benzer sitelerden farklı bir konumdadır. Bir web site tasarımında belirli standartlar bulunmaktadır. Standartlar modern görünümü ve kaliteli altyapıyı oluşturan unsurları barındırır. Ayrıca modern web siteleri içerisinde iyi düşünülmüş ayrıntılar bulundurmalıdır. Bu ayrıntıları tasarlamak gerek tasarımsal gerekse yazılımsal yetkinlik istemektedir.

Modern tasarımlarda ortak noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan ilki renk seçimidir. Renkler bir web sitesi için en önemli noktalardandır. İlgi çekici renkler doğrudan insan seçimlerini ve algısını değiştirebilmektedir. Renklerin yanı sıra yazı tipleri ve logolar da çok önemlidir. Cesur ve yenilikçi yazı tipleri site tasarımındaki modernliği katlamaktadır. Logo ise hem markanın hem de web sitesinin olmazsa olmaz unsurudur ve iyi tasarlanmış olması modern tasarım standartlarındandır.

Web sitesi için hosting emek vermesi için bulunduğunuz ya da hizmet verdiğiniz ülkede hostingi almanız gerekmektedir. Google ve zeki arama motoru optimizasyonu sunucunuzun web sitenizin hedef kitlesi ile aynı ülkedebulunmasını istemektedir. Şayet internet sitenizde bulunan ürün ya da hizmetler Türkiye’ye hitap ediyorsa, web site sunucunuzun Türkiye’de olması çok önemlidir. Arama motorlarında hedef kitlenizin girdilerine gore listelenmek için hosting kapsamında da optimizasyonların yapılması gerekmektedir. Genel olarak Türkiye lokasyonlu olan ve hizmet veren sağlayıcılar, Google Türkiye üzerinden yapılan aramalarda avantaj elde edecektir.

Günümüzde kullanılan internet tasavvur modelleri 3 grupta incelenmektedir. Bunlar:

  • Duyarlı Web Site Tasarımı – Responsive
  • Adaptasyon Web Tasarımı – Adaptive
  • Likit Web Tasarımı – Liquid

Duyarlı internet tasarımı öteki isim ile Responsive Tasarım; mobil ahenkli ve hassas tasarım anlamına gelmektedir. Son günlerin en popüler tasarımlarından biridir. Adaptasyon tasarımları ise sabit ölçüler kullanılarak tasavvur yapılmasını ifade eder. Ekran genişliğine orantılı biçimde uygulanmaktadır. Sayfanın daha önce belirlenmiş olan çözünürlüğüne ulaşana dek yapısı bozulmadan küçülmesi sağlanır ve belirlenmiş olan ölçüye ulaşıldığında öteki çözünürlüklere de odaklanmaktadır. Likit web tasarımı ise sayfanın standart çözünürlükten büyük çözünürlüğe ulaşmasına kadar sayfanın içeriğini bozmadan büyümesini elde eden bir tasarımdır. Küçültmede ise muayyen bir çözünürlüğe kadar yapısının bozulmadan küçülmesi sağlanmaktadır.

Eğer sizin de modern web site tasarımına ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Creto Design ekibi olarak sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Bizi İnstagram‘dan takip etmeyi unutmayın!

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kurumsal Kimlik Tasarım Aşamaları Nelerdir?

Author

Hakan

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir