creto-design-logo

Creto Design ekibi olarak, bugüne kadar firmasını ve kendisini web dünyasında görmek isteyen yüzlerce firmaya ve kişiye hizmet verdik.

İLETİŞİM
Web Site Tasarımı Wordpress

Web Sitesi Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Web Sitesi Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternet üzerinde birçok web sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerden bazıları arama motorlarında kolayca öne çıkabilmektedir. Bir web sitesinin ilk ve en temel özelliği, bu site ile ilgili arama terimleri aratıldığında sizin sitenizin aratanların karşısına çıkmaktadır. Bu yüzden sitede SEO ve kaliteli alt yapı çok önemlidir. Çok iyi tasarlanmış ve kaliteli içerikler barındıran bir site bile tıklanmıyorsa geri kalanların bir önemi kalmayacaktır. Bu yüzden gerek tasarım gerekse alt yapıda dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

Özgün İçerikler Üretmek

Web sitesi yaparken karşılaştığım en büyük hata, içeriklerin kopyala yapıştır metoduyla (örneksiz olması), internetten alınıyor olmasıydı. Kullanacağınız fotoğrafların, lisans durumu ve orijinalliğini araştırın. Mümkünse ancak sizin web sitenize ilişik görseler olsun. Yine yazılar, ancak sizde bulunan örneksiz içerikler olsun. Yani yaratıcılık önemli bir etkendir. Bu arama motorlarındaki konumunuzu önemli seviyede olumlu yönde etkileyecektir.

Web Site Tasarımı ve SEO Uyumu

Web siteniz arama motorlarına arkadaş bir altyapı ile yapılmamış ise, yalnızca çalışanların ve tanıdıklarınızın ziyaret etmiş olduğu bir site olacaktır. Oysa web sitesinin temel amacı, yeni müşteriler bulma ve hizmetlerinize insanların kolay ulaşımını sağlamaktır. Web sitenizin SEO ‘ya müsait olup olmadığını algılamak için kullanabileceğiniz pek çok araç var. Arama motorlarında yapacağınız küçük bir arama ile pek fazlaca araç ve makale ile kısa sürede temel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Göz Alıcı Renk ve Tasarımlar

Bir sitede en çok dikkat edilen yer sol üst köşedir, bu da okuma alışkanlığımızdan gelir. Bu sebeple biz de dahil bir web siteye girdiğimizde sitenin her vakit en üst bölümüne bakarız ve başlıklarla, görsellerle ya da bağlantılarla yönlendirilmeyi bekleriz.

Bu nedenle yapılacak en önemli şeylerden biri, logo ya da sitenin ismini sol köşede bir bölgelere iliştirmek olacaktır. Logo ve site adı kendi başına işi anlatmakta yetersiz kalıyor ise bir sloganla zenginleştirerek web sitesinin ne ile ilgili olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Sitenin sayfalarına süratle geçiş yapılmasını sağlayan butonlara yer vermeniz gerekmektedir. (Ana Sayfa, İletişim, Hakkında vb.) Kullanıcılar hızlı ve kullanışlı bir halde istedikleri bilgiye ulaşabilmelidir.

Web sayfası hazırlarken hem gözü yormayan arka plan bununla birlikte okunması kolay yazı renkleri seçilmelidir. Çünkü; karmaşıklık müşteriyi siteden uzaklaştırabilir. Çok fazla renk kullanmaktan kaçınmalı, mümkünse en fazlaca üç rengi yoğun olarak kullanmalıyız. Yaparken dikkat edeceğimiz bir nokta da site logosunun rengidir. Genelde site logosunda bulunan renkler site tasarımında ana renk olarak seçilir. 

Eğer sizin de web site tasarımına ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Creto Design ekibi olarak sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Bizi İnstagram‘dan takip etmeyi unutmayın!

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Author

Hakan

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir