creto-design-logo

Creto Design ekibi olarak, bugüne kadar firmasını ve kendisini web dünyasında görmek isteyen yüzlerce firmaya ve kişiye hizmet verdik.

İLETİŞİM
E-Ticaret

E-Ticaret Web Sitelerinde Olması Gereken 3 Özellik

 Günümüzde alışverişin büyük bir kısmı internet üzerinden yapılır hale geldi. Onlarca farklı e-ticaret sitesinde neredeyse her şey satışa sunulmakta. E-ticaret sitelerinin web sayfalarında kesinlikle olması gereken noktalar vardır. İşte bu noktalardan biri kaçırıldığında kötü kullanıcı deneyimleriyle karşılaşılır. Bir satış web sitesi oluştururken olmazsa olmaz özellikleri barındırdığından emin olmalısınız. Bu özelliklerin ilki ve en temeli olan kolay bir tasarımdır. Oluşturulacak bütün web siteleri gibi e-ticaret web sitesi de anlaşılır ve oldukça basit olmalıdır. Her zaman karmakarışık siteler kullanıcıları siteden uzaklaştırmakta. Bu yüzden bir e-ticaret web sitesi oluştururken dikkat edilmesi gereken ilk kural işlemlerin basitçe ve zorlanmadan yapılabileceği bir sistem oluşturmaktır. 

1. Detaylı Ürün Tanıtımları

 Kullanıcılar ürün seçerken ürünün özellikleri ve bütün ayrıntılarını bilmek isterler. Daha ayrıntılı şekilde ürünü sunan e-ticaret sitelerinde daha çok alışveriş yapıldığı görülmektedir. Web sitesi içerisinde ürünün altında uzun bir tanıtım yazısı olması estetik açıdan kötü bir durum doğurabilmekte. Bu yüzden bir ürünün ana sayfası dışında ürünün tanıtımının bulunduğu bir sayfa ya da tıkladıkça devamı görülebilecek bir tanıtım metni bir ürünün kişilerce daha çok alınması ve ne aldıklarını bilerek daha güvenli bir alışveriş yapabilmelerini sağlamaktadır.

2. Çeşitli Kategoriler

 Alışveriş yapmak isteyenlerin tamamı bir alışveriş sitesine girerken sevdikleri kategorilerde farklı ürünler inceleyerek satın almak isterler. İyi bir e-ticaret web sitesinde ürünler kategorize edilmiş olmalıdır. Ayrıntılı kategoriler aranan ürünün daha kolay bulunabilmesinin yanında site tasarlanırken sitenin ana sayfasında kolayca ulaşılabilecek bir yerde bulunması oldukça önemlidir. Kategoriler kullanıcı deneyimine ve seçimlerine odaklı hazırlanmalıdır. Kullanıcı eğilimleri iyi analiz edilmeli ve analize göre ayrıntılı kategoriler oluşturulmalıdır. 

3. Farklı Sistemlere Uyum 

 Birçok insan mobil cihazlarda online alışveriş işlemlerini yapmaktadır. Site farklı işletim sistemleri ve birçok türden cihazla erişime uygun olmalıdır. Bu uygunluk e-ticaret sitesinin daha fazla ziyaretçi çekmesini sağlayacak önemli özelliklerdendir. Oluşturacak site mobil ve masaüstü sistemlere entegre edilmiş olmalıdır. Ayrıca güçlü bir alt yapı ile hazırlanan siteler güvenlik açısından da her zaman öndedir. Ayrıca e-ticaret sitesi tasarlanırken mobil erişim unutulmamalı ve mobile uygun tasarımlar yapılmalıdır. 

Eğer sizde web dünyasında daha fazla görünür olmak ve e-ticaret web sitenizde daha çok müşteri ve satış istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Creto Design ekibi olarak sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kurumsal Web Tasarımı Nedir?

Author

Hakan