creto-design-logo

Creto Design ekibi olarak, bugüne kadar firmasını ve kendisini web dünyasında görmek isteyen yüzlerce firmaya ve kişiye hizmet verdik.

İLETİŞİM
SEO Web Site Tasarımı

Anahtar Kelime Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Bir web site içeriği üretilirken temel amaç içeriğin kaliteli ve daha fazla tıklanma sayısına ulaşacak şekilde hazırlanmasıdır. Tıklanma sayısının artması hazırlanan içeriğin SEO uyumuna bağlıdır. SEO uyumu sağlamanın ilk kuralı uygun kelimelerle optimize edilmiş metinler kullanmaktır. Anahtar kelimeler bu noktada büyük öneme sahiptir. Metinler içerisinde geçen anahtar kelimeler arama motorları üzerinden yazıldığı taktirde algoritma oluşturduğunuz web sitenizde aratılan bu kelimeleri eşleyerek aratan kişinin karşısına sizin sitenizi çıkarmaktadır.

 Anahtar kelime optimizasyonu yapılmış metinleri siteye eklemek tıklanma sayısını oldukça arttıran bir etkendir. Peki anahtar kelime optimizasyonu nasıl yapılmaktadır? Bu sorunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. İyi optimize edilmiş metinlerin farklı özellikleri vardır. Bu özelliklerin en önemlisi ve SEO uyumunu kat kat arttıracak olan özellik uygun anahtar kelime seçimidir. Anahtar kelimeler seçilirken internet üzerinden en çok aratılan kelimelerden seçildiği taktirde, birileri bu kelimeyi aratması sonucu karşılarına bu kelimelerin geçtiği içerikleriniz çıkacaktır. Anahtar kelime seçerken dikkat edilmesi gereken nokta en sık aratılan kelime veya birkaç kelimeden oluşan öbeklerin seçilmesidir. Seçim yapılırken Google Adwords Keyword Tool gibi araçlar kullanılabilir. Bu araçlar hangi anahtar kelimelerin nasıl bir rekabetle aratıldığını göstererek yol gösterici konumuna gelmektedirler.

 Anahtar kelimeler SEO’nun temelidir. İçerik ne olursa olsun tıklanma sayısına doğrudan etki eden en büyük faktördür. Örneğin bir web sitesi içerisinde geçen kelime veya kavramların tamamı kişilerin sitelere ulaşmasında etkilidir. Bu yüzden site içerisindeki farklı sayfalarda bile web sitesinin içeriğini yansıtan kelimeler kullanmak çok önemlidir. Ayrıca kullanılan bu kelimelerin sıklıkları da optimizasyon sağlamada etkilidir. Anahtar kelimeler oldukça sık kullanılmalıdır fakat çok kullanımı akıcı olmayan veya boğucu metinler ortaya çıkarabilmektedir. Bundan dolayı metin hazırlanırken bu denge uygun şekilde sağlanmalıdır.

 Kavramsallaştırma kullanılacak kelimelerin daha düşünülebilir olmasını sağlamaktadır. Soyut ve karmaşık kelime öbeklerinin aksine daha basit ve net bir kavramı ifade eden anahtar kelimeler yazılan içeriğin daha kolay ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Unutulmamalıdır ki arama motorundaki aramaların tamamı kelimeler üzerinden olmakta ve aratılan kelimelerin uyuşması durumunda aratan kişinin karşısına sizin içeriğiniz çıkmaktadır. 

Eğer siz de web dünyasında daha fazla görünür olmak ve web sitenize daha fazla trafik çekmek  istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Creto Design ekibi olarak sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: E-Ticaret Web Sitelerinde Olması Gereken 3 Özellik

Author

Hakan

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir