creto-design-logo

Creto Design ekibi olarak, bugüne kadar firmasını ve kendisini web dünyasında görmek isteyen yüzlerce firmaya ve kişiye hizmet verdik.

İLETİŞİM
SEO Wordpress

WordPress Seo Nasıl Yapılır?

seo-search-engine-optimization

WordPress doğuştan SEO dostudur ve bu yüzden birçok insan bir blog veya web sitesi açarken WordPress’i seçer. WordPress’in yazıldığı kod SEO uygulamalarına uygundur ancak SEO çabalarınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız yapmanız gereken çok daha fazla şey var. WordPress SEO’nuzu düzgün bir şekilde optimize etmek için aşağıdaki ipuçlarını izleyebilirsiniz.

Sitenizin Görünürlük Ayarlarını Kontrol Edin

WordPress, web sitenizi arama motorlarından gizlemek için yerleşik bir seçenekle birlikte gelir. Bu seçeneğin amacı, siteniz herkese açık hale gelmeden önce üzerinden biraz zaman ayırmanızdır. Siteniz hazırsa, ‘Arama Motoru Görünürlüğü’ bölümüne ilerlemeniz ve ’Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini engelle’ seçeneğinin yanındaki kutunun işaretli olmadığından emin olmanız gerekir.

WordPress’te SEO Dostu URL Yapıları Kullanma

SEO dostu URL’ler, sayfanın içeriğini açıkça açıklayan kelimelerden oluşur ve hem insanlar hem de arama motorları tarafından okunması kolaydır. Bu yüzden Ayarlar » Kalıcı Bağlantılar sayfasını ziyaret etmeniz ve gönderi adı / post name seçeneğini seçmeniz gerek ve ardından ayarlarınızı kaydetmek için Kaydet düğmesini tıklayın.

WordPress SEO Eklentisi Kullanın

Sıra en iyi WordPress SEO eklentisini seçmeye gelince, seçimlerinizi en popüler iki çözüme kadar daraltabilirsiniz: Yoast SEO veya All in One SEO Pack. Yoast SEO genelde daha tercih edilen seçenektir.


WordPress’e XML Site Haritaları Ekleme

Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız, sizin için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturur. Site haritanızı bulmak için bu URL’ye gidin (cretodesign.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayın):

https://cretodesign.com/sitemap_index.xml

Bir sonraki adımda XML site haritanızı Google’a nasıl göndereceğinizi göstereceğiz.

Sitenizi Google Search Console’a Ekleyin

Şuradaki yazımızda Google Search Console’a sitenizi nasıl ekleyebileceğinizi açıkladık. Siteniz eklendikten sonra sol menüden Sitemap‘e tıklayın ve sitemap URL’nin son kısmını yapıştırın.

Blog Yazılarını SEO İçin Optimize Edin

WordPress SEO eklentisi kurmak ve etkinleştirmek SEO adına yapılacak tek şey değil. En iyi SEO eklentileri her blog yayınına ve sayfasına bir başlık, açıklama ve odak anahtar kelimesi eklemenizi belirtir. Maksimum tıklama almak için başlığınızı ve açıklamanızı optimize etmenizi öneririz.

Blog yazınızı yazarken SEO bölümüne gidin ve eksiklerinizi tam olarak görün.

Web Siteniz İçin Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Kullanabileceğiniz bir ton anahtar kelime bulma aracı (hem ücretsiz hem de ücretli) vardır. SEMRush tercihimizdir ve rakiplerinizin Google’da listelendiği anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur.

WordPress’te Kategorileri ve Etiketleri Düzgünce Kullanın

Yeni başlayanlar genellikle kategorileri ve etiketleri en iyi nasıl kullanacakları konusunda emin olamaz. Kategoriler, yayınlarınızın geniş gruplandırması içindir. Blogunuz bir kitapsa, kategoriler içerik tablosu olacaktır. Diğer yandan, etiketler tek bir yazının içeriğini tanımlayan daha belirgin anahtar kelimelerdir.

İç Linkleme Yapın

Arama motorları web sitenizdeki her sayfaya bir puan atar. Bu skorun tarifi gizli tutulur, böylece insanlar sonuçlarla oynayamaz. Ancak iç linklemenin skoru artırdığına inanılıyor.

Bu işlem sayfa görüntülemelerinizi artırmanıza, kullanıcıların sitenizde geçirdiği süreyi yükseltmeye ve sonuçta tek tek blog yayınlarınızın ve sayfalarınızın SEO puanını artırmanıza yardımcı olur.

Sitenizin Hızını ve Performansını Optimize Edin

Hız, Google için önemlidir. Yüksek boyutlu resimleri yüklemeden önce online araçlarla kayıpsız olarak sıkıştırın ve sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesini sağlayın.

Bu yazımız ilginizi çekebilir; ” WordPress Nedir? WordPress Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

Hakan